Jak hady krmit

Krmíme hady ...

Had je již od přírody zvíře určené k přežití při minimálním příjmu potravy. To však neznamená, že ho budeme trápit hlady. Ale také ho nebudeme ládovat jako husu při výkrmu na pouť.

Čerstvá mláďata stačí krmit dvakrát za cca 10 dnů. Odrostlá mláďata potom jednou v týdnu. Dorost jednou za 14 dnů a dospělce jednou za 3 týdny. Zdá se vám to málo? Potom si přečtěte např. knihu "The Complete Boa Constrictor", od světově známého chovatele Vina Russo.

Narozená mláďata krmíme myšími holátky. Jak hadi rostou, postupně myšky zvětšujeme a zařazujeme i potkánky, nebo křečky. V dospělosti, z důvodu pestrosti stravy střídáme myši, křečky, potkany a přidáváme čistou svalovinu, např. tzv. kuřecí "paličky".

V období rozmnožování krmíme trošku jinak, ale to je už zase jiná kapitola Jak hady rozmnožit .

Někteří chovatelé cpou své svěřence od narození co se do nich jen vejde. A proč to dělají? Inu proto, aby hadi dosáhli co nejrychleji potřebné délky a šup s ním do rozmnožovacího procesu. A proč? Pro peníze, vážení!

U hadů totiž záleží víc, než na stáří zvířete, na jeho délce, uvažujete-li o rozmnožení. Proto, pokud hady velmi rychle vykrmíte, do nevzhledných tlustých "hadic" s malými hlavičkami, budete je moc dát pářit i třeba v necelých dvou letech.

Vykrmíte-li takto "bleskově" své svěřence a necháte rozmnožovat, výsledkem bývá většinou kupa neoplozených vajec, nebo malá, některá i částečně deformovaná mláďata, pro další chov a odchov naprosto nevhodná! Mladičkou samičku takový porod obrovsky fyzicky vyčerpá a vy budete muset počkat několik následujících let, než nabere zpět ztracenou tukovou a svalovou hmotu, pokud se to vůbec podaří.

Některé samičky již nikdy nedosáhnou svého možného potenciálu a pro chov budou navždy nepoužitelné.

Běžnou, přirozenou cestou a přiměřeným krmením, vám bude trvat tak 3, možná 4 roky, než budete moc začít uvažovat o rozmnožení.

A co takhle vitamíny? No ano, vitamíny samozřejmě přidáváme. Pokud je had po zdravotní stránce v pořádku, tak alespoň občas a to vitamíny komplexní. A dávkujeme dle doporučení výrobce.

Samozřejmostí je přítomnost čerstvé vody v teráriu. Ale to snad ani nemá smysl zde popisovat. To bude jistě každý vědět.

Řekli jsme si, jak často hada krmit, ale nyní něco o tom, kde ho krmit. Chcete mít hada kousavého? No tak ho krmte výhradně živou kořistí a přímo v jeho domově, tedy v jeho teráriu.

Had si (většinou) krásně spojí každé otevření dvířek terária s vhozením kořisti a následným lovem. A až si ho potom budete chtít jednou vyndat z terária, možná si až pozdě "uvědomí", že ten hýbající se teplý předmět (had rozezná změnu teploty od cca 0,2°C) je vaše ruka, ne kořist. To už do ní bude ale možná pevně zakousnutý.

Od mláděte to téměř nebolí. Je to jako píchnutí několika jehlami najednou. Ale takové kousnutí od dospělce, jeho 6 ti řadami zubů, to už je docela bolestivé, přičemž největší roli zde hraje rychlost útoku a moment překvapení Zmeja .

My krmíme veškeré naše chovance zásadně mimo jejich domovy, tedy terária, v plastových přepravkách s víkem, přiměřené velikosti. A nemusíme mít obavy sáhnout do kteréhokoliv terária rukou ...

© D&M Boas
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky