Jak hady rozmnožit

Rozmnožujeme hady ...

Ne, ne, neexistuje žádný přesný návod na to, jak hady rozmnožit. Rozmnožení hadů je víceméně náhodná záležitost.

Malý příklad. Jeden rok jsme měli docela velké množství mláďat. Další rok jsme nechali samičky odpočinout, aby nabraly zpět březostí a porodem ztracený tuk a svalovou hmotu a za rok jsme je dali opět pářit (nikdy nedáváme samičku, která jeden rok rodila další rok znovu pářit). Stejné samičky, stejní samci, stejné chovné podmínky jako předloni. A výsledek? Ani jedno jediné mládě. Ani jedno.

Ale nyní ještě něco k označování pohlaví zvířat. Tímto symbolem se označuje sameček ♂ a tímto samička ♀.

Potom zde máme ještě zápis počtu zvířat. Třeba tento zápis 1,1. Na prvním místě před čárkou se zapisuje počet samečků. Na druhém místě, za čárkou, je uváděn počet samiček. Zápis 1,1 tedy znamená 1 sameček a 1 samička. Zápis 1,0 znamená 1 sameček. 0,1 je 1 samička.

Pokud uvažujete o opravdovém a seriozním chovu a odchovu, nestačí si pořídit jeden párek mláďat (1,1) s vidinou úspěšného rozmnožení. To je častá chyba, kterou dělají hlavně terarističtí začátečníci.

Pro chov si pořizujte vždy skupinku zvířat. Minimálně 2,2. Nebo ještě lépe 3,3! Výběr pouze 1,1 nebo 1,2 nebo 2,1 je nejméně vhodný. Se samičkou, nebo se samečkem se může něco stát, jeden z nich může onemocnět a pojít, nebo po dosažení dospělosti prostě nemusí mít sameček o páření vůbec zájem, či samička nemusí být plodná.

Dalším faktem je to, že pokud si do chovu pořídíte např. samičku, kterou získáte od chovatele A a samečka, který bude od chovatele B, je zde určitá pravděpodobnost, že obě zvířata mohou být odlišně biologicky "naprogramována" a NIKDY se pářit nebudou.

Je tedy vhodnější, vzít si samečka (samečky) i samičku (samičky) od jednoho chovatele, z jednoho vrhu?

Ano, pro snadné rozmnožení určitě! Zvířata budou stejně biologicky "naprogramována" a rozmnožení tak bude pravděpodobnější.

Ale tím se dostáváme k příbuzenskému páření, které někdo odsuzuje a jiný s ním souhlasí. Ale nic není jen černé, nebo bílé, že?

Je dostupná celá řada seriozních informací a publikací o příbuzenském páření studenokrevných živočichů, tedy hadů a je každého věc, jak s takovými informacemi naloží.

Tak co můžeme vlastně udělat pro to, aby se zvýšila pravděpodobnost odchovu a zvířata se nám pářila?

V první řadě musíme mít hady zdravé, dobře krmené a osvalené (avšak ne zkrmené tlusté hadice) a plně dospělé Jak hady krmit .

V zimním období na několik týdnů snížíme denní i noční teploty, stačí o několik málo °C (hadi jsou velmi citliví a vnímají změny teplot i pouhých 0,2°C), méně hady a celé terárium rosíme, čili udržujeme tak v teráriu menší vlhkost, zkrátíme dobu osvětlení terária a krmíme méně, menší kořistí, nebo vůbec.

Poté, po několika týdnech, většinou stačí cca 4 týdny, začneme pomalu zvyšovat denní i noční teplotu, začneme hady i celé terárium víc rosit, prodloužíme dobu osvětlení a to bude (měl by být) pro hady signál k tomu, že nadchází podmínky vhodné pro páření. Po několika dnech poté přidáme samečky do terária k samičkám a vynasnažíme se, je co nejméně rušit ... někdy to vyjde, někdy bohužel ne.

Existuje ještě několik jednoduchých "triků", kterými můžete samečky povzbudit, aby se pářili. Ale ty si samozřejmě ponecháme sami pro sebe ... ☺.

© D&M Boas
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky